Joogivesi Tenerifel

79114224_1257811494429594_6380809109511340032_o_1257811491096261.jpg

Tenerife saar asub keset soolast Atlandi ookeani, mis kindlasti tekib paljudel turistidele ja Tenerifel talvituvatele eestlastele küsimusi – kust kohast tuleb saarele piisav kogus magevett ja kas kraanivett siin juua on hea mõte? Kuna saar on suhteliselt väike ( pindala 2034, 38 km2, võrdluseks Saaremaa 2673 km2), aga elanike on Tenerifel ametlikel andmetel 904 713 (2018), millele lisaks külastab saart veel üle 6 miljoni turisti aastas (turistid puhkusel teatavasti vett kokku ei hoia). Lisame siia veel fakti, et aastas on ca 360 päiksepaistelist päeva (vihmaseid päevi on enamikes Tenerife piirkondades aastas kokku vaid paar nädalat) ja turismi järgi teisel kohal olev majandusharu on põllumajandus, mis omakorda tarbib suurel hulgal magevett (kastmist vajavad veel väga kuivades piirkondades asuvates asulates istutatud aiad, pargid, alleed jne). Looduslikud sademed ei suuda sellist magevee kogust tekitada ja tarbimiseks vajalik magevesi saadakse tänasel päeval lisaks saare pinnases leiduvale veele ka ookeani vett magestades ehk demineraliseerides.

Varasematel aegadel kasutati Tenerifel põhiliselt mägedest tulevat vett ehk „galeriide“ vett. Nimelt vulkaaniline pinnas on nagu šveitsi juust, milles on augud sees, nendesse „aukudesse“ koguneb pinnasesse imbunud vesi, mis looduslikult või tehnoloogiliselt juhitakse välja veereservuaaridesse. Vastavalt vee kasutamise otstarbele vesi puhastatakse kehtivatele normidele vastavaks. Joogivesi puhastatakse kloorimisega, naatriumhüpokloriiti ( NaClO ) lisatakse sellises koguses, mis on piisav vetikate, bakterite ja parasiitide levimise vältimiseks torustikus.

Tenerifel on väljaspool turismikeskusi mõnedes piirkondades, mis jäävad peamiselt saare põhjaosa kõrgematesse piirkondadesse, probleeme tarbevee liigkõrge fluoriiditasemega ja seal ei soovitata alla kaheksa aastastel lastel vett joogiks tarbida. Piirkonnad kus ei soovitata kraanivett joogiks ja toiduvalmistamiseks kasutada on: La Florida, Cueva del Viento, Lomo Las Lajas, La Patita, Los Piquetes, Icod de los Vinos, San Jose de los Llanos piirkond El Tanques. Omavalitsused tegelevad probleemi lahendamisega (Allikas: Eldia. 10.11.2019 „Problemas agua potable persisten“). Kes plaanib omale majutust loetud piirkondades rentida või matkavad sinnakanti siis soovitame tarbida poest ostetud pudelivett.

„Galeriidest“ tulevale veele lisaks on Tenerifel kasutusel ka ookeanivesi, mille magestamiseks on saarel hetkel kolm vee magestamise tehast: Adeje – Arona, Santa Cruz ja Granadilla de Abona, ja katsetusperioodil on ka neljas vee magestamise tehas Fonsalia, mis asub Guia de Isora vallas. Vee magestamiseks kasutatakse pöördosmoos tehnoloogiat. Kuurortpiirkondades lõunas ja suuremates linnades on omavalitsused kinnitanud, et kraanivesi on joogikõlbulik ning ei ole tervisele kahjulik.

Toitlustusasutused kasutavad toidu valmistamiseks ja jää tegemiseks üldiselt kraanivett (kõige odavam ja mugavam). Teadlikumad toitlustusasutused kasutavad ka kraanivee puhastamiseks veefiltreid või kasutavad kohvi ja jää valmistamiseks pudelivett. See, kas kraanivesi ka maitseb on muidugi igaühe enda valik. Tenerifel on poodides saadaval palju erinevaid pudelivee sorte ja meie soovitus on tarbida neid tooteid, mille etiketilt on võimalik välja lugeda ka pudelis oleva vee koostis. Meie lemmikuteks on Lanjaron ja Fuente Liviana.

Kokkuvõtteks saab öelda, et olenemata omavalitsuste kinnitustest, et enamuses Tenerifel kraaniveest on joogikõlbulik ja tervisele ohutu, kasutavad kohalikud elanikud joogiks siiski poest ostetud pudelivett.