Tenerife

View Original

Garachico valiti sel aastal Hispaania ilusaimate linnade sekka

Garachico Castillo de San Miguel kaitsekindlus - ainus hoone, mis sadamas laavaväljade all ei hävinenud

Eelmisel nädalal, 19 - 23 mail 2021 Madriidis peetud rahvusvahelisel turismimessil FITUR valiti kaunis, aga õnnetu ajalooga Garachico Hispaania ilusaimate väikelinnade sekka. Kaunis Garachico valiti välja - koos kümne teise Hispaania väikelinnaga - 104 kandidaadi seast. Garachico ei jäänud Kanaaridel mitte ainukeseks võitjaks, üheks võitjaks osutus ka Agulo küla La Gomera saarel! Vot nii! Teisteks võitjateks Garachico (Tenerife) ja Agulo (La Gomera) kõrval osutusid Beget (Girona); Molinaseca (León); Baños de la Encina (Jaén); Genalguacil (Málaga); Nuevo Baztán (Madrid); Valverde de la Vera (Cáceres); Roncal (Navarra); Bulnes y Cudillero (Asturias).

Kas sina tead, miks Garachicot kutsutakse “Tenerife õnnetuimaks linnaks”?

Kolmsada aastat tagasi asus Garachicos Tenerife saare tähtsaim sadam ja kuna Kanaari saared asusid ju “vana” ja “uue maailma” ristteel, siis nautisid siinsed elanikud selliseid rikkusi, et oli kuuldusi, et üks tänav olnud tehtud lausa marmorist. Garachico oli koduks rikastele kaupmeestele, kirikuisadele, aadlikele, kunstnikele - vaesed inimesed tohtisid marmortänavatel käia ainult korra nädalas.

Aastal 1706 purskas aga Montaña Negra vulkaan, mille tulised pulbitsevad laavajõed voolasid läbi linna, hävitades mitte ainult kõige selle, mis neile ette jäi, vaid ka kuulsa rikkust toova sadama. Nüüd suundusid laevad mujale - põhiliselt Santa Cruzi ja Puerto de la Cruzi sadamatesse. Pärast seda saabusid linna ka rändrohutirtsude hävitavad parved, levisid haiguspuhangud, tulekahjud ja üleujutused, mis kõik just kui kuulutasid lõppu Garachico hiilgeaegadele.

Ehk juhtuski nii, et kõige selle hävingu kõrval jäid Garachico alles jäänud hooned ja tänavad justkui ajas seisma. Paljud kolisid mujale rikkuseid otsima ja seetõttu uusi hooneid enam väga ei kerkinud - alles jäid mõned aadlike majad, kloostrihooned ja koloniaalhooned. Kivistunud laavajõgedest said hiljem ookeani ääres hoopis erilise kujuga ookeaniveebasseinid, millest on saanud omaette vaatamisväärsus, mida turistid tänapäeval kõikjalt maailmast vaatama sõidavad. 

Samuti meenutavad Garachico elanikud oma ilusa linna üleelamisi iga viie aasta tagant suure tulefestivaliga Riscos de Fuego. Festivali käigus tulistatakse nõlvadelt ilutulestiku saatel alla suuri tulekerasid, meenutamaks traagilisi 1706. aasta sündmusi. 

Kas sina oled Garachicos käinud?

PS! Garachico on ka üks neist linnadest, mida külastame Eike Suurel Saaretuuril! Kui sul on soov näha ära ühe päevaga Tenerife tähtsaimad vaatamisväärsused eestikeelse giidi saatel, siis see võimalus on sul ka suveperioodil olemas - küsi meie käest soovituuri!